Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
72 posty 334 komentarze

Czas ucieka...

sgosia - Wśród rzeki zła szukam dobra, które jest w nas.

Kardynał...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sześćdziesiąt lat temu – w 1953 roku polityczna sytuacja w Europie była bardzo napięta. Trwała zimna wojna, a w krajach rządzonych przez komunistyczny totalitaryzm Kościół katolicki był prześladowany.

 Przy tym jedynie w Polsce, dzięki mądrości Prymasa Stefana Wyszyńskiego, sytuacja była nieco lepsza. W pozostałych państwach wszyscy biskupi byli uwięzieni, umierali w obozach, lub byli rozstrzelani. U nas też niektórzy z biskupów byli usuwani z diecezji, lub osadzani w więzieniach, ale część z nich z niemałym trudem nadal pełniła swoje duszpasterskie funkcje.

W takich okolicznościach, papież Pius XII mianował 12 stycznia kardynałami, dwóch hierarchów zza żelaznej kurtyny. Byli to (beatyfikowany w 1988 r. Przez Jana Pawła II) abp Alojzy Stepinać – metropolita Zagrzebia w ówczesnej Jugosławii i wspomniany wyżej Prymas Polski abp Stefan Wyszyński.

12 stycznia 1953 roku był dniem doniosłych wydarzeń, bo rano w rezydencji na ul. Miodowej Prymas podpisał dekret przywracający odbudowanemu częściowo kościołowi św. Jana Chrzciciela rangę katedry.

O 10,30 u sióstr wizytek przyjmował pierwsze życzenia z okazji nominacji kardynalskiej, a w południe poświęcił odrestaurowany po zniszczeniach wojennych Dom Arcybiskupów na ul. Miodowej.

PRL- owskie władze  zareagowały nerwowo na wieść o tej nominacji. 14 stycznia, gdy było już wiadomo, że Prymas Polski nie dostanie paszportu, by jechać do Rzymu po kardynalskie insygnia, odbyła się sześciogodzinna rozmowa Stefana Wyszyńskiego z wicemarszałkiem Sejmu Franciszkiem Mazurem – odpowiedzialnym za politykę władz wobec Kościoła. Prymas uważał, że zatrzymanie go w kraju jest działaniem wbrew polskiej racji stanu, zwłaszcza w kontekście możności obrony polskości na Ziemiach Zachodnich, w czym niebagatelny udział miał wtedy Kościół, katolickiej wtedy Europy.

Kilka miesięcy później 28 września 1953 roku kard. Stefan Wyszyński został aresztowany na trzy lata. Dopiero 18 maja 1957 roku, gdy wreszcie udało mu się wyjechać do Rzymu, otrzymał od papieża Piusa XII insygnia kardynalskie i objął kościół tytularny.

Do historii tego niezłomnego hierarchy dodać trzeba, że i na rzymskie obchody Milenium Chrztu Polski nie udało mu się wyjechać. Również w styczniu, ale 1966 roku władze PRL odmówiły wydania paszportu. Był to odwet za „Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich”.

 

Ponieważ w tym roku zajmuję się głównie sprawami społecznymi, rodzinnymi etc., to chcę tu przytoczyć wypowiedzi kard. Wyszyńskiego na ten temat:

 • „Rodzina i Naród to nie są instytucje, to są organizmy żywe, mające swoją własną dynamikę i przejawy biologicznego bytowania. Poza nimi wszystkie inne formy bytowania, takie jak państwo, rząd, partia – mają wymiar instytucji. Naród i rodzina muszą istnieć, a tamte instytucje mogą istnieć lub nie”
 • „Bez mocnej, czystej, zwartej, zespolonej rodziny, nie ma narodu. Dlatego tworząc naród, trzeba pracować nad umocnieniem i zjednoczeniem każdej rodziny. Naród jest rodziną rodzin. I tylko na tym fundamencie może się spokojnie rozwijać życie osobiste, rodzinne, religijne, społeczne, zawodowe, narodowe i państwowe.”
 • Podejmował starania o przywrócenie moralnego ładu oraz statusu rodziny i narodu. Niejednokrotnie więc wzywał do zmobilizowania duchowej siły Narodu, „do obrony życia nienarodzonych, do wierności ślubom małżeńskim, do podniesienia moralności współżycia małżeńskiego, do cnoty męstwa i wstrzemięźliwości, do czujności nad wychowaniem moralnym i religijnym młodzieży i dziatwy, aby z rodzin katolickich nie wyrastali ateiści i poganie”
 • „Słusznie mówi się, że naród jest rodziną rodzin, bo narodowi, państwu i Kościołowi najwięcej dają rodziny, rodzice, mąż i żona”.
 • „W jedności rodziny i jej umocnieniu widzimy wzmocnienie jedności Narodu. Naród składa się z rodzin i dlatego każdy, kto chce umocnienia Narodu, musi pracować nad umocnieniem rodziny.”

 

MOŻE NIE JEST JESZCZE ZA PÓŹNO,

BY WSŁUCHAĆ SIĘ W JEGO SŁOWA?

 

 

KOMENTARZE

 • Kardynał Stefan Wyszyński był przede wszystkim Wielkim Polakiem...
  ... natomiast, podobno po wyjściu z więzienia (internowania) w Komańczy powiedział, że należy wspomóc Gomułkę, Czy ktos może to potwierdzic? i ewnetualnie rozwinąc?
 • Nie ulega chyba watpliwości, że...
  Kardynał Wyszyński widział Polskę wyraźnie narodową. Więc z całą pewnością ten rodzący się obecnie Ruch Narodowy ma Tam w Niebie Orędownika tej Wielkiej Sprawy
 • W kwietniu 1950r odchodzacy z Lublina na stanowisko Prymasa abp Wyszyński podpisal porozumienie
  między PRL a Kościolem, wedlug ktorego za prawo Urxzedu do spraw Wyznań (faktycznie bermanowskiego UB) do opiniowania kandydatuw na biskupow "państwo" (Berman z Luną Brystyngier, Konkolem, Mazurem itd) zgodzilo się na dalszą działalność katolickiej prasy, szkolnictwa KUL, zakonów i swobode pielgrzymowania. Dla bermanowców oznaczało to zgodę na pasożytnicze kształtowanie kościola metodą polityki kadr a dla Kościoła oznaczało to wydluzenie czasu dzialania jako instytucji opanowywanej odgórnie przez bermanowskich annaaszo judaszo kajfaszystów w procesie znacznie bardziej skomplikowanym i dłuższym niż opanowywanie konspiracji niepodległościowej. (Walka ze zbrojnym podziemiem" kierowana była takze przez Bermana i Brystyngier). Kościol nie zostal ,całkowicie opanowany aż do czasu "transformacji" "dyktatury proletariatu" w dyktaturę fAłszywych autorytetów lecz pomogl bermanowcom w tej transformacji i niestety dalej pomaga w tworzeniu falszywych autorytetow (NAWET PRZEZ PROFANACJĘ WAWELU).
  Polska ze względu na pochodzenie większości kandydatow na nowohebrajczykow i ich "alije" ("podniesienie" z diaspory w ZSRR do Palestyny glownie przez granice żelaznej kurtyny i "obozy uchodzcow" w Austrii) BYLA DOSYĆ SZCZEGÓLNYM KRAJEM MIEDZY "DEMOLUDAMI")
 • Wyszyński był ostatnim z wielkich,
  po nim byli coraz słabsi i ulegli.
 • @Jan Paweł 22:31:33
  Nie znam jego stosunku do Gomułki, jeśli nawet mówił coś o wspomaganiu Gomułki, to na pewno tylko w kontekście patriotycznym, a to że TAM za nami oręduje to pewne.
 • @telewidzacy 23:51:47
  Każdy ma prawo do swojego punktu widzenia, ale ja widze to zupełnie inaczej, czemu dałam wyraz swoim wpisem.
 • @night rat 02:54:09
  Gdyby Polakom w sercach nadal grało - Bóg, Honor< Ojczyzna, to nie byłoby tego co jest.
 • A czy wiemy?
  "PRL- owskie władze zareagowały nerwowo na wieść o tej nominacji. 14 stycznia, gdy było już wiadomo, że Prymas Polski nie dostanie paszportu, by jechać do Rzymu po kardynalskie insygnia, odbyła się sześciogodzinna rozmowa Stefana Wyszyńskiego z wicemarszałkiem Sejmu Franciszkiem Mazurem – odpowiedzialnym za politykę władz wobec Kościoła."
  - I co kardynałowi wówczas Mazur powiedział? I czy to obecnie nie jest realizowane?
 • ---------- prawda jest -- jedna
  ---MOCARSTWO aż po chińską granicę ! POLSKA -byłaby by nim !! gdyby nie wszelkiej maści ----------/ patriotyczni /------kardynałowie
 • @sgosia 15:26:09
  Pisałem o tym tylko i wyłącznie w kontekscie Jego patriotyzmu. Pozdrawiam
 • Ostatni Prymas
  Powinien nim zostać Karol Wojtyła, ale dostał większą rolę. Nie możemy mieć o to żalu do Boga. Katolicka Polska nie ostałaby się we wrogim otoczeniu świata, teraz mamy NIECO większa szansę na ten CUD.
 • ------------noże w plecy
  http://magdalenazietek.blogspot.com/2012/08/by-sobie-kiedys-taki-list.html
 • @Jan Paweł 22:29:26
  W styczniu 1957 odbyły się w Polsce wybory do Sejmu. pierwsze po zmianach październikowych roku 1956.
  W porównaniu do wyborów roku 1952 nieznacznie zwiększono możliwość wyboru: lista była jedna, ale zawierała o 2 nazwiska więcej niż mandatów do obsadzenia Otóż prymas Wyszyński wziął w nich udział, ale wbrew lansowanemu przez Partię hasłu głosowania bez skreśleń skorzystał z kabiny do głosowania.
  Zostało to ogczytana jako poparcie dla Gomułki, ale nie stuprocentowe.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej