Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
72 posty 334 komentarze

Czas ucieka...

sgosia - Wśród rzeki zła szukam dobra, które jest w nas.

Adwent, nie komercja!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdy tylko minie 1 listopada - Święto Zmarłych, już w sklepach, hipermarketach i centrach handlowych zaczynają rozbrzmiewać kolędy i pojawiają się. Listopad i grudzień to miesiące, w których firmy odnotowują najwyższe obroty

 Boże Narodzenie zostało tak skomercjalizowane, ze wszystkim kojarzy się tylko z prezentami i zwariowanymi zakupami w imieniu Mikołaja, nie koniecznie świętego. Zastanówmy się, czy kolejne dni poprzedzające te Święta warto spędzić uganiając się po sklepach, sprzątając do upadłego i kupując ogromne ilości jedzenia?

A przecież przedświąteczny czas można przeżyć zupełnie inaczej, jeżeli tylko przypomnimy sobie, że grudniowe święta to BOŻE NARODZENIE i sięgniemy do wielowiekowej tradycji. Nazwa wskazuje, że świętujemy narodziny Boga, który przyszedł na ten świat niosąc miłość, pokój i odkupienie.

W najbliższą niedzielę zaczyna się Adwent, dla katolików to czas oczekiwania na cud przyjścia na świat Jezusa. Chrześcijan czekając na Jego przyjście przygotowuje nie tylko swój dom i prezenty dla najbliższych. Przede wszystkim przygotowuje swoje serca. To czas pewnych postanowień i spełniania dobrych uczynków.

Pierwsze wzmianki o obchodzeniu Adwentu znajdujemy w IV w. na terenie Galii i Hiszpanii. Wtedy trwał on trzy tygodnie i miał charakter pokutny. W Rzymie obchody Adwentu zostały wprowadzone w VI w. Początkowo trwał tylko 2 tygodnie i miał charakter liturgicznego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. W czasach papieża Grzegorza Wielkiego Przedłużono Adwent do czterech tygodni..

Współcześnie Adwent jest okresem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Na pierwszy plan w okresie Adwentu wysuwa się przygotowanie do Narodzenia Pańskiego, a następnie oczekiwanie na ostateczne przyjście Jezusa, chociaż w liturgii kolejność ta jest odwrotna. Pierwsze dwie niedziele to oczekiwanie na ostateczne przyjście Chrystusa, a trzecia i czwarta to przygotowanie wiernych na spotkanie z Chrystusem przy żłóbku.

Najbardziej tajemniczym zwyczajem adwentowym są roraty. Nazwa pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Jest to modlitwa proroka Izajasza, błagająca Boga o rychłe przyjście Zbawiciela. Najstarsze ślady odprawianej w Polsce Mszy św. roratniej sięgają XIII w. Do ich upowszechnienia przyczyniły się różne stowarzyszenia religijne i bractwa np.: Bractwo literackie.

Roraty to nabożeństwa odprawiane wcześnie rano o 6.00 lub 6.30, wtedy na dworze jest jeszcze ciemno. Wierni przychodzą na nie z zapalonymi lampionami. Światła w kościele są maksymalnie wygaszone i dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła. Wracając z tej Mszy św. wierni niosą do domów zapalone od roraty - świecy roratniej lampiony.

Dodatkowym przypomnieniem o oczekiwanym święcie jest wieniec adwentowy. Jest to rodzaj zdobnego stroika z czterema świecami, po jednej na każdą niedzielę Adwentu. Taki stroik wprowadza domowników w nastrój nadchodzących świat, pachnie choinką a kolejno zapalane świece przypominają, że Boże Narodzenie nadchodzi.

Czekanie dzieciom można umilić kalendarzem adwentowym, z którego pomocą odliczają dni do Wigilii. Można kupić taki kalendarz, lub zrobić go samemu.

 

Okres Adwentu to dla chrześcijan przypomnienie bardzo ważnej prawdy, że jesteśmy w trakcie ciągłego oczekiwania na powrót Zbawiciela, a na takie spotkanie trzeba się przygotować. To czas, kiedy uświadamiamy sobie, jaki ludzie wierzący, że jesteśmy pielgrzymami na ziemi i zmierzmy do celu, na wspólne spotkanie w domu Ojca.

 

Na koniec jeszcze dwie ważne sprawy.

1.   8 grudnia to uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia między godziną 12.00 a 13.00 można uprosić wiele łask dla siebie i świata. Matka Boża podczas objawienia w Montichiari we Włoszech powiedziała: "Dzięki modlitwom w tej godzinie ześlę niezliczone łaski dla duszy i ciała. Będą liczne nawrócenia, Pan mój, Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci. Ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła, niech modlą się w domu". Pamiętajmy!

2.   16 grudnia - dziewięć dni przed Narodzeniem Pańskim warto rozpocząć odmawianie Nowenny do Dzieciątka Jezus.

 

Właściwe przygotowanie do Bożego Narodzenia sprawi, że konieczne trudy przy sprzątaniu i szykowaniu potraw staną się lżejsze, a prezenty nie będą głównym powodem zabiegów i oczekiwań.

KOMENTARZE

 • Zeżarło mi komentarz, więc piszę raz jeszcze:
  Gdy tylko minie Święto Zmarłych...
  Początek notki i takie głośne "DUP".
  SGosiu droga, litości, nie powielaj takich błędów, nie idź "tom drogom".
  Wszystkich Świętych- to od zawsze prawidłowa nazwa.
  Dzień Zaduszny można od biedy nazwać Świętem Zmarłych, lecz to mocno naciągane.
  Chyba że to był niezamierzony cytat z durnych gazetek reklamowych , czy z GWna Wyborczego:)
 • @brian
  Specjalnie dal Ciebie poprawiłam. :)
 • @sgosia
  Rozbrajasz mnie :)
  ( żeby się tylko moja Małżonka nie dowiedziała:)
 • @brian
  :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej