Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
72 posty 334 komentarze

Czas ucieka...

sgosia - Wśród rzeki zła szukam dobra, które jest w nas.

Bezdomni na Jasnej Górze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj na Jasną Górę przybywa VI Ogólnopolska Pielgrzymka Bezdomnych zorganizowana przez Caritas dla 600 podopiecznych z 16 diecezji.

Metropolita Częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak będzie głównym celebransem odprawionej dla nich  uroczystej Mszy św. Program pielgrzymki obejmuje także prelekcję na temat cudów jasnogórskich oraz Drogę krzyżową na Wałach. Pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Liczbę osób bezdomnych w Polsce stale rośnie. Trudno ją określić, bo z jedni korzystają z pomocy w kilku źródłach, a inni nie korzystają z oferowanych form pomocy, poza tym znacznie częściej niż inne grupy przemieszczają się po całym kraju.   Określa się jednak, ze mieści się ona  w przedziale od 30 000do nawet 300 000osób. 100 organizacji pozarządowych udziela pomocy ludzie, którzy znaleźli się  w tej trudnej sytuacji życiowej. Dotacje na pomoc bezdomnym wystarczają dla ok. 130 000 osób. Tysiącom innym pomagają ze środków własnych, zbiórek oraz ofiar wiernych. Caritas diecezjalne prowadzą 30 noclegowni i ogrzewalni, 37 schronisk, 27 łaźni, gdzie bezdomni mogą się umyć i otrzymać czyste ubranie. Bezdomni korzystają z 398 punktów pomocy doraźnej, gdzie otrzymują żywność i odzież, a także wsparcie finansowe i lekarstwa. Mogą korzystać ze 109 jadłodajni Caritas, gdzie dostaną ciepły posiłek.

Od kilku lat wzrasta bardzo szybko ilość bezdomnych. Zwłaszcza, że jest teraz możliwość wyeksmitowania na bruk o każdej porze roku i każdego. Wystarczy nieszczęśliwy zbieg okoliczności (brak pracy, konflikty rodzinne, niemożność uregulowania czynszu). Niepokoi również to, że bezdomnymi stają się osoby nie tylko ze środowisk zagrożonych bezdomnością, ale kobiety z małymi dziećmi oraz ludzie młodzi. Jak pokazują statystyki najwięcej bezdomnych koncentruje się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Łódź. W miastach jest też najwięcej instytucji i organizacji pomagających bezdomnym: schronisk, w tym dla ofiar przemocy, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, oraz ośrodków stałego pobytu dla dzieci i młodzieży, wymagających szczególnej troski ze względu na brak rodziców.

Według statystyk bezdomność dotyka najczęściej samotnych mężczyzn w średnim wieku. Przeciętnie polski bezdomny pozostaje bez dachu nad głową przez około 6 lat.

Przyczyny?

- 1/4 alkohol.

- prawie 1/2 nieporozumienia rodzinne.

- pozostali - różne przyczyny - najczęściej utrata pracy i wymeldowanie na mocy decyzji administracyjnej.

Bezdomnymi są też obcokrajowcy, uchodźcy bądź osoby czasowo przebywające na terenie Polski. Niestety, ze względu na złą sytuację finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie ograniczona.

Z trudnościami spotykają się działania zapobiegające poszerzaniu się zjawiska oraz programy wychodzenia z bezdomności, co między innymi spowodowane jest wysoką stopą bezrobocia. Bez poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, trudno jest zatem liczyć ma rozwiązanie problemu bezdomności. 

________________________________________________________________

Źródło - Caritas Polska

 

KOMENTARZE

 • O co tu chodzi?
  Ten artykul to o Caritasie czy o ludziach bezdomnych?
  A gdzie podane z jakiedo to zrodla pochodza te dane statystyczne?
 • @molon
  O bezdomnych z caritasu, a dane z komunikatu Caritas. Na dole jest podane źródło.
 • -- komisja majątkowa kościelna
  -PRZEJĘŁA prawie w każdym mieście --KOSZARY tyś m2 -ile tam rodzin polskich -by mogło zamieszkać -CARITAS nie rozliczył się nigdy -z niczego -natomiast w Opolu w jego siedzibie od 20 lat biuro ma RAŚ !!!!!
 • @sgosia
  A gdzie kwoty przeznaczone przez Caritas na bezdomnych?
  A gdzie kwoty zebrane w zbiorkach harytatywnych przez Caritas?
 • @ninanonimowa
  Proszę o źródło tych rewelacji.
 • @molon
  Wystarcz ze zrozumieniem przeczytac to co napisałam
  Dotacje na pomoc bezdomnym wystarczają dla ok. 130 000 osób. Tysiącom innym pomagają ze środków własnych, zbiórek oraz ofiar wiernych. Caritas diecezjalne prowadzą 30 noclegowni i ogrzewalni, 37 schronisk, 27 łaźni, gdzie bezdomni mogą się umyć i otrzymać czyste ubranie. Bezdomni korzystają z 398 punktów pomocy doraźnej, gdzie otrzymują żywność i odzież, a także wsparcie finansowe i lekarstwa. Mogą korzystać ze 109 jadłodajni Caritas, gdzie dostaną ciepły posiłek.
  i będzie wiadomo gdzie są te kwoty.
 • @sgosia
  Unikanie odpowiedzi tez jest odpowiedzia.
  Jak robisz za rzenzniczke Caritasu,to miej na uwadze ze ludzie mysla i wyciagaja wnioski.
  Ze zrozumieniem przeczytaj pytania.
  I odpowiedz szczerze i konkretnie.
  A te pomyja to na przykoscielnej pogawedce prezentuj.
 • @molon
  Proszę bez nieeleganckich słów, bo skończymy dyskusję.
  Nie jestem rzeczniczką Caritasu i dokładnie kwot nie znam. Nie pisze tu raportu, tylko zawiadaniam o pewnym wydarzeniu i problemie.
  Kwoty mozna znaleźć w corocznym raporcie Caritas, albo skontakowac się z ta organizacją.
 • @sgosia
  Piszesz tylko o Caritasie pomijając inne organizacje pomagające ludziom bezdomnym. I to jest wychwalanie Ceritasu a nie pisanie o problemie.
  Jedyna prawda to ta ze odbywa się pielgrzymka, a reszta to juz list pochwalny dla dla Caritasu.
  Obiektywizm pominięty.
 • ----zródło rewelacji --
  ---WIDZISZ !!! jedni żyją ŻYCIEM -inni życzeniami / postami / linkami -itd
  --mam przytoczyć moje WIELOLETNIE obserwacje ??? wnioski ?? fakty ?
  ---to , że CZERWONA PAJĘCZYNA ukradła co mogła ukraść -TO FAKT !!
  --tylko , że CZARNA PAJĘCZYNA im dorównała !!! -i tu NIE MA MOJEJ ZGODY !!! zwłaszcza dla czarnych -PATRIOTAMI się MIENIĄ -mówię DESZCZ NIE PADA !!!!
 • @sgosia
  O Molonie - moronie mówił Jezus:

  Mt 11,16-19
  Z kim mógłbym porównać to pokolenie? Podobne jest do dzieci, które przebywają na placach. Przygadują one kolegom, mówiąc: "Zaczęliśmy wam przygrywać, a nie zatańczyliście; zaczęliśmy lamentować, a nie biadaliście".
  Bo przyszedł Jan, nie je ani nie pije, a mówią: "Ma demona". Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a mówią: "To żarłok i pijak, przyjaciel poborców i grzeszników". A jednak mądrość okazuje się sprawiedliwa na podstawie swoich czynów".

  To klasyczny troll - ja bym go ignorował albo zbanował
 • @Asadow
  Bana na wsadz sobie,wiesz gdzie, bedziesz wyzej skakal moze siegniesz niba
  trolu.

  Jezeli ktos sie podejmuje pisania na jakis temat to niech to bedzie prawda a nie laurka dla Caritasu.
 • @Asadow
  Masz rację. Ponadto wydaje mi się, że za tym nickiem chowa się jeden z moich adwersarzy z Newsweeka.
  http://blogi.newsweek.pl/Autor/Sgosia
  Tam doprowadzili do tego, ze odechciało mi się pisać do nich, to teraz tu przylazł.
  He, he tu nie będzie mu już tak łatwo.
 • @molon
  Proszę bez pomówień! Pisze o faktach i nie życzę sobie zarzucania nieprawdy. Tylko dlatego nie banuję Cię, żeby był dowód jakim jesteś trollem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej