Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
72 posty 334 komentarze

Czas ucieka...

sgosia - Wśród rzeki zła szukam dobra, które jest w nas.

Brak mocnego prymasa, brak Prymasa Wyszyńskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Notę tę dedykuję tym, którzy zamiast dążyć do zgody stale powodują nowe podziały.

 Zbliża się 30 rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego i widać, że coraz bardziej brak Kościołowi polskiemu tego prawdziwego przywódcy. Brak mu tak naprawdę kogokolwiek, kto by w nim wyznaczał jakiś kierunek. Kto dzisiaj, gdyby coś zagrażałoby wiernym mógłby zakrzyknąć NON POSSUMUS?

Uważam, że źle się stało już wtedy, gdy stanowisko prymasa zostało osłabione. Niepotrzebnie oddzielono jego władzę od przewodzenia Episkopatowi Polski, a już zupełnie nie rozumiem oddzielenia władzy prymasa od metropolii warszawskiej. Co teraz znaczy prymas? Nie mówiąc już o samej osobie obecnie zasiadającej na tronie prymasowskim Uważam, że urząd ten stracił na ważności, a szkoda. Władza w KK została rozdrobniona. Teraz właściwie każdy metropolita jest sobie panem i może kierować swoja „łodzią” dowolnie. Jeśli nie ma „admirała” to wystarczy lekka mgła i Kościół się „rozpłynie”, a to może prowadzić do niepotrzebnych podziałów. Już się mówi o kościele krakowskim, warszawskim, gdańskim, czy toruńskim. Myślę, że dla uzdrowienia sytuacji nasi hierarchowie powinni wystąpić do papieża o przywrócenia mocnej władzy prymasowskiej w Polsce.

W historii było wielu wielkich prymasów m.in. Jan Paweł Woronicz, August Hlond i oczywiście wspomniany już wcześniej Stefan Wyszyński.

Podziwiam postać tego niezłomnego człowieka. Był tercjarzem franciszkańskim i rzeczywiście żył jak franciszkanin, nie posiadał żadnej własności, a jego największymi skarbami była Biblia i Brewiarz. Nie będę pisała tu jego życiorysu, ani nie opiszę dokonań, bo pewnie w zawiasku z rocznicą śmierci prymasa Tysiąclecia inni zrobią to lepiej ode mnie.

Warto przypomnieć sobie tylko jego sylwetkę pełna godności, jego ciepły uśmiech, niezwykłą mądrość i sprawiedliwość płynącą z jego słów.

Prymas kard. Stefan Wyszyński nie raz spotykal się z różnymi zarzutami. Przecież przewodzil Koścołowi w trudnych czasach. Gdy prowadził rozmowy z PRL- owskim rządem spotkał się z zarzutami, że nie paktuje się z diabłem, odpowiadał „z diabłem nie można się porozumiewać, ale z ludźmi tak”. Te słowa pokazuą jakiej klasy był człowiekiem.

Chcę przytoczyć tu kilka cytatów, które mogą być odpowiedziami na wiele nurtujących nas obecnie pytań i podpowiedzią:

 

Jak postępować?

„Wszystkie cnoty są niczym jeżeli nie ma miłości, a jeżeli jest miłość wszystkie inne mieszczą się w niej.”

 „Nie wystarczy mieć serce, trzeba mieć ład serca.”

„Bóg jest bliżej nas niż o tym myślimy. Szukamy Go zazwyczaj za daleko.”

„Każda rzecz wielka musi kosztować i musi byś trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe!”

„Chodzić będę po ziemi z sercem miłującym; może to być męczeństwem, ale lepsze jest męczeństwo z miłości niż męka nienawiści.”

„My tak wiele deklarujemy o postępie i demokratyzacji, co zda się wyklucza istnienie niewolnictwa. A jednak istnieje ono nadal, choć w innej formie, która rodzi jeszcze gorszą niewolę i jest źródłem wszelkiego zła. To zniewolniczenie duszy ludzkiej przez grzech, zniewolniczenie serc, uczuć i myśli, zniewolniczenie czynów i działań człowieka rzutujące na każdą niemal dziedzinę życia!”

 

 

Słowem kierujmy się miłością i skończmy wreszcie z „męką nienawiści.”Nie bójmy się spraw trudnych, bo tylko takim warto się poświęcać. Nie bądźmy niewolnikami tego co w nas złe. Jeśli chcemy porządkować świat, wprowadźmy ład w swoje serca i nie szukajmy Boga daleko, bo On jest TU.

 

 

Jak traktować innych?

„Skończmy z krytyką bliźnich! Oceniajmy w prawdzie samych siebie.”

„Chrońmy się od pogardy dla kogokolwiek, nawet dla najgorszego człowieka, bo to jest j e s z c z e człowiek, aż ... człowiek!”

„Obyśmy w poszukiwaniu sprawiedliwości nie spodleli! A można spodleć przez dochodzenie swego za wszelką cenę.”

„Nie trzeba ciągle innych ganić, karcić, wytykać. Należy zawsze odwoływać się do Bożych wartości, które są w każdym człowieku, chociażby ten człowiek był najbardziej sponiewierany i zniszczony.”

„Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić. Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno - miłować.”

„Umiemy wyliczyć winy innych ludzi wobec nas, ale naszych win wobec innych na ogół nie widzimy.”

 

 

Czyli szanujmy inność ludzi. Stale ich nie krytykujmy, raczej przyjrzymy się sobie, bo zmienienie świata trzeba zacząć właśnie od siebie. Nie domagajmy się stale sprawiedliwości, bo można ją znaleźć dbając o dobro innych. Nie oskarżajmy pochopnie, bo może się okazać, że sami jesteśmy gorsi.

 

Jak jest kondycja otaczającego nas świata?

„Coraz częściej dochodzi się dzisiaj do przekonania, że nie ma sensu wyliczanie dzielących świat różnic, natomiast wielką mądrością jest wynajdywanie takich mocy i wartości, które jednoczą wszystkich ludzi.”

 „Im świat będzie dalej od Boga, tym bardziej będzie Boga spragniony. Im więcej będzie nasycony dobrobytem, tym bardziej będzie głodny Boga.”

„Człowiek współczesny, chociażby niewiele wiedział o Ewangelii i nigdy jej nie czytał, pragnie ideałów, które stawiał Chrystus.”

 „Przykazanie miłości bliźniego musimy odnieść do wszystkich. Mniejsza z tym, czy wierzą czy nie wierzą, czy nas kochają czy nie. Wszyscy mają prawo do naszej miłości.”

„Wielkim nieszczęściem współczesnego świata jest to, że ludzie nędznie o sobie myślą, bo do tego nędznego myślenia o sobie dorabiają później nędzny styl życia i łatwo się usprawiedliwiają. Mówią nieraz: nic dziwnego, przecież to tylko człowiek, może więc mieć nędzne życie...Gdybyśmy odmienili styl oceny człowieka i raczej mówili: to przecież aż człowiek!”

 

Warto posłuchać słów kard. Wyszyńskiego, które są jakby do nas skierowane. Skończmy wyszukiwać różnice. Spróbujmy znaleźć to co może powrotem zjednoczyć Polaków. Nie ma co udawać, że tego nie widzimy – zasady świata oparte są na dekalogu, a najważniejsze przykazanie miłości powinno obejmować wszystkich, bo tylko kochając przestaniemy ranić, a zaczniemy rozumieć. Zacznijmy szanować swoje człowieczeństwo, bo jesteśmy aż ludźmi i to przez całe życie.

 

 

Jaka jest sytuacja Kościoła?

„Każda prawdziwa miłość musi mieć swój Wielki Piątek. To nie krzyż się chwieje, to świat się chwieje i toczy - Krzyż stoi!”

 „Nie ma się co dziwić, gorszyć i niepokoić tym, że Kościół jest stale krzyżowany; jak Chrystus zwyciężył na krzyżu, tak i Kościół zwycięża na krzyżu i przez krzyż.”

 „Nie Kościół ma się przystosować do świata, tylko świat ma się przystosować do Ewangelii. Ciężko jest być wiernym Bożym przykazaniom, ale zachowanie Bożych przykazań daje radość, a pogwałcenie ich mnoży krzyże i mękę.”

 „Tak często słyszymy: niech Kościół nie wtrąca się do spraw politycznych. My się nie wtrącamy do spraw politycznych we właściwym tego słowa znaczeniu, ale powiedzcie mi, co dzisiaj na świecie jest sprawą polityczną, a co nią nie jest? To wszystko są sprawy ludzkie, a Kościół posłany jest, aby chrzcić i nauczać narody, mówiąc im, co zwycięża świat, co może ulżyć w jego niedolach, mękach, bólach i trwogach.”

 

To co Prymas Tysiąclecia mówił o Krzyżu i Kościele warto sobie przypomnieć, zwłaszcza w sprawie wtrącania się do polityki. „To wszystko są sprawy ludzkie”.Trudno się też nie zgodzić, że łamanie zasad nic dobrego nie daje „mnoży krzyże i mękę”.

Wiernym odradzał biadolenie, bo wiara to krzyż i nie ma co narzekać. Każdy ma swoja Golgotę. A „Krzyż stoi!”i nie musi to się nikomu podobać, po prostu tak jest.

 

I na koniec ważna rada dla WSZYSTKICH.

 

„Ludzie, którzy codziennie na nas patrzą, zawsze coś wypatrzą...Nie zawsze się im wszystko podoba, choćby to nawet było dobre. Znosić to cierpliwie i przyjmować spokojnie, jest wielką umiejętnością, mądrością i warunkiem wewnętrznego spokoju.”

KOMENTARZE

 • @sgosia
  Przepiękna i bardzo trafna rekapitulacja.

  Dobrze, sgosiu, że napisałaś tekst o uniwersaliach, pozwalający popatrzeć z właściwej perspektywy na sprawy bieżące.

  Dziękuję Ci za tą troskę o właściwy horyzont blogowania i życia
 • @Rebeliantka
  Martwi mnie to, co tui wokół Nowego Ekranu się dzieje. Dlaczego tak jest, że dobre inicjatywy są topione w łyżce wody. Komu przeszkadza nE? Dal mnie ważne, że pisze się tu o sprawach ważnych dla Polski. KROPKA!
 • @sgosia
  Może niektórzy dobrzy ludzie uważają, że mają monopol na zajmowanie się sprawami Ojczyzny?

  A inni mogą tylko pilnować liczenia głosów ;)

  A poważnie mówiąc, naprawdę potrzebne jest Polsce poważne wzięcie pod uwagę nauk JPII, encyklik społecznych papieży, Kompendium społecznej nauki Kościoła i wskazań Prymasa Tysiąclecia.

  Inaczej będziemy się staczać w dalszym ciągu.

  Jeszcze raz dzięki za piękny i ważny tekst.

  pozdrawiam
 • bardzo nam brakuje
  wyrazistej Osobowości stojącej na czele Kościoła
  Ponadto odnoszę bardzo przykre wrażenie ,ze Kościół nas po prostu... opuścił
  Wiele środowisk i wielu pojedynczych ludzi jest REPRESJONOWANYCH ,wyszydzanych
  za co ? Za odwagę głoszenia swoich poglądów, za wyznanie i okazanie wiary w miejscu publicznym.
 • @sgosia
  Ujęłaś to idealnie. Komuś jednak przeszkadza NE. Niestety.
  W dzisiejszym Kościele w Polsce nie mamy takiego hierarchy jakim był Wyszyński i bardzo wyraźnie to widać. Masz słuszność pisząc, by przywrócić stanowisko Prymasa w jego dawnym znaczeniu. Ale obecnie nie mamy takiego duchownego, który byłby w stanie zjednoczyć wokół siebie Kościół i wytyczyć mu jasną drogę-poprzez serce pełne miłości do bliźniego zdecydowanie bronić Polski, naszej suwerenności i wolności. Pozdrawiam.
 • @Rebeliantka, CzarnaLimuzyna, Mirek
  To my jesteśmy narodem i Kościołem. To my jesteśmy wyborcami i parafianami. Walczmy o normalność w Polsce i w Kościele. Mamy do tego pełne prawo.
  Nie dajmy też mieszać sobie w głowach tu na nE. Jest to potrzebne miejsce.
 • Jestem bardzo krytyczny wobec działań hierarchów i ich kadr w naszym kosciele.
  tez jestem zdania ze brakuje mocnej i twardej osoby na prymasowskim tronie. Czy naprawdę wśród biskupów nie ma takiej osoby, czy większość nie chce wyboru mocnego nie tylko wiarą biskupa? Może im tak dobrze, mogą gadać co im ślina lub "prowadzący" na język przyniesie.
 • POLSKA RACJA STANU w nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego
  Wydaje mi się, że treści zawarte w stronie, której link podaję poniżej będą uzupełnieniem tego artykułu. Ze swej strony mogę dodać, że według mnie przesłania Kardynała są dalej aktualne. Pzdr

  http://www.warszawa.mazowsze.pl/panel/rastawicka.htm
 • @sgosia
  Dziękuje bardzo.
  Musimy się modlić za pasterzy...
  I módlmy się też o beatyfikację Kardynała Tysiąclecia, może on wyprosi Ducha dla następców.
 • @sgosia-zakładamy nową "partię"
  piękna notka.

  Dodam brak abp. Wielgusa.
 • Zatem przywróćmy sytuację sprzed zmian na gorsze jakie nastąpiły po śmierci Prymasa Tysiąclecia
  Może apel do Papieża? Milion podpisów zrobiłoby wrażenie... Kościół to hierarchia i zakłócono to. Nie głowy na terenie Polski, tak być nie może!
 • Tylko Tradycja
  tak; mielismy Prymasa Tysiaclecia, ale i mielismy rowniez Papieza, ktory rozkladal Kosciol Katolicki od srodka.
  Obaj nie zyja, jeden zostal az Sluga Bozym, drugi zas "Blogoslawionym", ba, wkrotce zostanie Santo. Nawet juz jest nowa "religia"(czytaj kult jednostki) pod nazwa Wojtylianizm. I co nam zostalo?

  Tylko i wylacznie absolutny powrot do Tradycji. A jezeli to nie nastapi, to wkrotce szamani i "kaplani" voodoo beda odprawiac bunga- bunga albo hoolla goolla miast Mszy sw.

  Ale my juz tradycyjnie, szukamy rozwiazania gdzies tam w srodku, miast walnac piescia w stol i powiedziec; ksieza twarza do oltarzy, komunia sw. do ust i na kleczaco,kobiety do lawek, krotkie spodenki na piknik, koran do kosza, a "starsi bracia" z powrotem na Bliski Wschod.
 • @naszpilach
  Post i modlitwa. Pozdrawiam
 • @berecik
  Jutro (poniedziałek) na "Jedynce" późnym wieczorem będzie....
 • @CzarnaLimuzyna
  Znam kliku dobrych kapłanów, niestety w TV do głosu dopuszczani są jedynie POprawni duszpasterze. Cyt. prymasa Wyszyńskiego: Wszystko, co ma służyć zbawieniu świata, przechodzi przez próby i nosi na sobie jakieś podobieństwo Chrystusowego Krzyża”. (Druga kromka chleba). Więcej na stronie: http://www.stoczek.pl/pcUq4Sore
 • Wszystkim dziękuję za komentarze
  Przeczytałam dzisiaj o proroctwie Joachima z Fiore, który w 1190 roku wysunął tezę o trzech etapach istnienia kościoła.
  Epoka Ojca - Stare Przymierze,
  Epoka Syna - Nowe Przymierze,
  Epoka Ducha Świętego - marginalizacja Kościoła Hierarchicznego i bezpośrednie relacje wiernych z Bogiem za pośrednictwem Ducha Świętego, która miała się rozpocząć w XIII w., więc się trochę pomylił. Oczywiście jego tez nie można brać dosłownie, ale pewne tendencje mają odzwierciedlenie w faktach.
  Np. odwracanie się od Kościoła Hierachicznego w Europie i rozwój wspólnot, ruchów itp. Również u nas tworzy się wiele wspólnot, które dążą do bliskości z Panem Bogiem.
  To,że świeccy mają wpływ na kształt swojej parafii to dobrze, ale to, że Kościół nie mówi na zewnątrz jednym głosem to źle.
  Uważam, że właśnie życie wspólnotowe w KK jest ważne. Nie powinno jednak ono odbywać się bez kontaktu z Matka Kościołem.
  Duch Święty, zauważcie, byl bardzo ważny dla Jana Pawła II. To On razem z Maryją byli "przewodnikami" Wojtyły. Ich prosił o wsparcie i prowadzenie. Z Nimi "konsultował" swoje działania.
  Hierarchowie tracą na ważności, ale nie może się stac tak, że ludzie będą uważali, ze kapłani nie są im potrzebni, bo bez księży nie będzie Eucharystii, sakramentów i obecności Jezusa tu na Ziemi. Można to zauważyć w krajach zachodniej Europy, gdzie szczęściem jest znalezienie księdza, by przyjąć komunię.
  Dlatego uważam, że my jako świeccy wierni możemy zdziałać wiele. To my teraz jesteśmy prawdziwymi apostołami, ale szanujmy księży jak św. Franciszek, bo to oni dają nam Chrystusa na co dzień.
  Pomysł ze "szturmem" na Watykan w sprawie przywrócenia mocnej prymasury w Polsce bardzo mi się podoba.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej